Obec Vysoká
ObecVysoká

Krnov: RE-Use centrum

Krnov: RE-Use centrum šetří i pomáhá

AUTOR:  | 6. KVĚTNA 2022, 15:28

KRNOV | V srpnu loňského roku bylo ve Vaškově ulici 23 otevřeno RE-Use centrum, ve kterém jedni zdarma odevzdávají nepotřebné věci a druzí si je mohou bezplatně vzít. Během necelého roku provozu už prokázalo svou užitečnost, a to nejen mezi Krnovany.

Foto: MěÚ Krnov

„V polovině dubna se nám ozvali lidé Bruntálu, kteří sháněli postele či jiný nábytek pro ubytované uprchlíky z Ukrajiny. Po dohodě navštívili naše Re-Use centrum, kde se podařilo vhodný nábytek najít a využít pro dobrou věc,“ popisuje Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb a dodává: „Zajímavé je rovněž meziroční srovnání množství objemného odpadu odloženého ve sběrných dvorech, které se od srpna do prosince snížilo zhruba o 48 tun. Uložení jedné tuny přitom stojí zhruba 2 500 Kč, dá se tedy vyčíslit úspora 120 000 Kč za pět měsíců. To je suma, která pokryje z 83 procent náklady na pronájem haly Re-Use centra.“ Vzhledem k zájmu o tuto službu proto město do konce letošního roku prodloužilo smlouvu se Sběrnými surovinami Krnov, od nichž si halu se zpevněnou plochou pronajímá. „Zvažujeme rovněž možnost odkupu, a to včetně přilehlého pozemku. Ten je v současnosti využíván jako dočasné uložiště například materiálu zbylého po opravách ulic, který je dále nabízen k použití Krnovanům,“ vysvětluje Pavla Hájková.

Re-Use centrum je otevřeno v pondělí, ve středu a v pátek od 13.00 do 17.00 hodin, v úterý, ve čtvrtek a v sobotu od 8.00 do 12.00 hodin. Lidé v něm mohou odkládat nábytek, vybavení domácností, dekorace, mechanické spotřebiče, hračky, sportovní náčiní, knihy i časopisy. Naopak přijímány nejsou drobná a domácí elektronika, pracovní elektrické nástroje či jiná elektrozařízení, čalouněný nábytek, plyšové hračky a oblečení. Přijaty jsou pouze čisté a funkční předměty, o převzetí rozhoduje obsluha.

Anglický termín RE-Use lze přeložit jako znovupoužití, což umožňuje, aby se předměty nestaly se odpadem. „Naši předkové tento přístup využívali přirozeně, nenutila je k tomu ochrana životního prostředí či směrnice Evropské unie. Rozumně uvažovali, že lepší než něco vyhodit je to použít znovu nebo tomu prodloužit životnost. Znovupoužívání má zásadní význam pro životní prostředí, cirkulární ekonomiku i jakoukoliv činnost, která vede ke snížení množství odpadů a plýtvání materiály. Re-Use centrum má mimo jiné za cíl občany naučit „jinak“ přemýšlet o každodenních předmětech, které využívají,“ uzavírá Pavla Hájková.

Zdroj: MěÚ Krnov

Datum vložení: 4. 1. 2023 14:59